Brunatnienie igieł. Jak zwalczać?

Brunatnienie igieł. Jak zwalczać? Porady.

Rośliny iglaste z reguły uznawane są za rośliny niewymagające i rosnące niemal we wszystkich warunkach. Bardzo często jednak okazuje się, że nie mają tak zielonej barwy jak byśmy sobie tego życzyli, a ich igły zaczynają ulegać brązowieniu lub całkiem usychają. Problem ten może mieć wiele przyczyn, począwszy od niedoborów najważniejszych minerałów i składników pokarmowych, poprzez niekorzystne warunki pogodowe, a na chorobach i szkodnikach kończąc.

Brunatnienie igieł bardzo często pojawia się po długiej i ciężkiej zimie, chociaż początkowe oznaki mogą być już widoczne jesienią w postaci blednących igieł, które dopiero pod koniec zimy osiągną kolor brązowy. W takim wypadku należy szybko zareagować i zacząć działać, gdyż postępująca choroba może doprowadzić do zamierania całych pędów. W tym przypadku główny powód brązowienia stanowi wyjałowienie podłoża i brak składników mineralnych, przede wszystkim magnezu i żelaza. To właśnie ich brak sprawia, że iglaki nie mogą wytworzyć odpowiedniej ilości chlorofilu a to z kolei prowadzi nie tylko do brązowienia igieł, ale także do ograniczenia rozwoju iglaka i jego odporności na patogeny. W tym przypadku jedynym rozwiązaniem jest nawożenie iglaków odpowiednim nawozem, który dostarczy roślinie odpowiednich składników pokarmowych i przywróci ją do dobrego stanu. Pomocne jest w tym celu stosowanie nawozu Iglak przeciw brązowieniu firmy Agrecol. Prawidłowo i w porę zastosowane dawki tego nawozu, eliminują skutki spowodowane niedoborem magnezu i przywracają iglakom intensywnie zielone wybarwienie igieł.

Kolejną przyczyną brunatnienia igieł mogą być różnego rodzaju choroby grzybowe, np. pleśni, fytoftoroza, itp. których rozwój najczęściej rozpoczyna się w okresie wczesnej wiosny. Wtedy też powinno się wykonywać opryski zabezpieczające, przy pomocy odpowiednich środków chemicznych grzybobójczych. Polecamy tutaj szczególnie preparat Proplant 722SL firmy Substral, w formie rozpuszczalnego koncentratu do sporządzania roztworu wodnego o działaniu systemicznym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie roślin ozdobnych przed chorobami grzybowymi. Pozwoli to uchronić Państwa iglaki przed chorobotwórczymi zarodnikami.